Prensip

Endüstriyel mikrodalga sistemlerinin prensibi, mikrodalgaların malzemelerde ısı üretme yeteneğine dayanır. Mikrodalgalar bir malzemeden iletildiğinde, malzemenin titreşmesine ve ısı üretmesine neden olabilirler.

Endüstriyel mikrodalga teknolojisinin prensibi, ısı üretmek ve çeşitli endüstriyel işlemleri gerçekleştirmek için bir tür elektromanyetik radyasyon olan mikrodalgaların kullanılmasını içerir. Mikrodalgalar yaklaşık bir milimetre ile bir metre arasında değişen dalga boylarına sahiptir ve gıda işleme, ilaç, kimya ve ahşap işleme dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılır. Mikrodalga enerjisi malzemelere nüfuz edebilir ve dielektrik ısıtma adı verilen bir işlemle ısı oluşturabilir. Bu, mikrodalgalar malzemedeki moleküllerin titreşmesine ve ısı üretmesine neden olduğunda gerçekleşir. Nüfuz derinliği ve üretilen ısı miktarı mikrodalgaların frekansına ve malzemenin elektriksel özelliklerine bağlıdır. Endüstriyel mikrodalga sistemlerinde mikrodalgalar, belirli bir frekans ve güç seviyesinde mikrodalgalar üreten bir mikrodalga jeneratörü tarafından üretilir. Mikrodalgalar daha sonra mikrodalgaları işleme alanına yönlendiren bir dalga kılavuzu aracılığıyla iletilir. Mikrodalgalar işlenmekte olan malzeme tarafından emilerek moleküllerin titreşmesine ve ısı üretmesine neden olur. Üretilen ısı miktarı ve nüfuz derinliği, mikrodalgaların frekansı ve gücü ayarlanarak kontrol edilebilir.Kurutma, kürleme, sterilizasyon ve pişirme gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır. Verimli, güvenilir ve bakımı kolay olacak şekilde tasarlanmışlardır ve hem toplu hem de sürekli işleme uygulamalarında kullanılabilirler.

Dielektrik ısıtma sırasında yüksek frekanslı elektromanyetik alan enerjisi termal enerjiye dönüştürülür. Bu, malzemenin polar moleküllerinin alternatif bir elektromanyetik alandan etkilenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.Her saniyede bir milyar kez, molekül dipolleri mevcut alanın yönelimine uygun olarak geri döndürülemez bir şekilde değişir. Bu süre zarfında iki temel etki söz konusudur:

  • Moleküler çekim kuvvetlerine ağır basan moleküller arası sürtünme ve moleküllerin elektrik yüküne, kütlesine ve şekline bağlı olan indüklenmiş elektrik geri besleme histerezisi. Bu etkiler ürünün çok hızlı bir şekilde ve elektromanyetik alandan etkilenen kutupsal malzemenin tüm hacmi boyunca ısınmasına neden olur.Radarın icadı hızlı bir şekilde dielektrik ısıtma prensibinin keşfedilmesine yol açmıştır.

Size Özel Projelendirelim

Sektörünüz, ürününüz, ihtiyaçlarınız için size özel proje geliştirelim ve tekliflendirelim.