Çilek Kurutma Uygulaması

Kurutma veya dehidrasyon, katı maddelerden su gibi buharlaşabilen maddelerin mikroorganizma gelişimini veya kimyasal reaksiyonları yavaşlatmak veya durdurmak amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. Çilek kurutma işlemleri sırasında da bu yöntemler kullanılır.

Geleneksel kurutma yöntemlerinde kurutma işlemi sırasında ürünün sıcak yüzeyi ile daha soğuk olan iç kısmı arasındaki sıcaklık farkından dolayı, ısı kurutulan materyal yüzeyinden iç kısımlara doğru kademeli olarak iletilmektedir.

Çilek Kurutma

Böylece, ürünün önce yüzeyi daha sonra da iç kısımları kurumakta ve ürün dış yüzeyinde büzülme nedeniyle oluşan sert tabaka ısının iç kısımlara, ürün içindeki nemin ise ürün dışına transferini engellemektedir. Mikrodalga ile kurutma yönteminde ise, elektromanyetik alan materyali bir bütün olarak etkilediğinden geleneksel kurutma yöntemlerinden farklı olarak, doğrudan materyal bünyesindeki su molekülleri hedef alınarak seçici bir ısıtma yapılmaktadır. Bu yöntemde, ısı doğrudan ürün içerisinde oluşmaktadır. Ürün içerisindeki nem çok kısa sürelerde ısınarak buharlaştırılmakta ve iç ve dış ortamda oluşan buhar basıncı farkı nedeniyle nem transferi içten dışa doğru olmaktadır. Böylece geleneksel kurutma yöntemlerinde meydana gelen ısı transferi sorunu mikrodalga ile kurutma yönteminde ortadan kalkmaktadır.

Çilek ağırlıklı olarak reçel, süt ürünleri, bisküvi ve kurabiyeler, konserve gıdalar ve şuruplarda kullanılır veya doğrudan taze veya kurutulmuş meyve olarak tüketilebilir. Şili şu anda kurutulmuş meyve üretiminin%16’sını ABD’ye, % 14’ünü Meksika’ya ve% 10’unu Avrupa’ya ihraç etmektedir (Merkez Bankası, Şili 2014). Bu nedenle, meyve türlerinin dehidrasyonunda açık bir ekonomik teşvik vardır.Uygun bir mikrodalga gücü ile magnetronun optimal bir yeri, meyvenin kurutma bütünlüğünü geliştirir. Meyvenin aldığı enerji, magnetron tarafından sağlanan ve ısıtma suyunda tüketilen arasındaki farktır.

Size Özel Projelendirelim

Sektörünüz, ürününüz, ihtiyaçlarınız için size özel proje geliştirelim ve tekliflendirelim.